Statystyka – Porady | Analizy | Opracowania | Obliczenia | Pomoc statystyczna
O tym, dlaczego umawianie się przez internet na wizytę lekarską jest wygodne dla samych pacjentów, możemy przeczytać w wielu artykułach w sieci. Jednak jest to sytuacja wygody o tyle ciekawej, że dwustronnej: dla samych lekarzy stanowi ona również duże udogodnienie. Dlaczego? Postaramy się pokazać w kilku punktach:

1. Oszczędność
Zarówno czasu, pieniędzy i innych zasobów. Większość portali wyposażona jest w przystępne i intuicyjne kalendarze wizyt: łatwe w obsłudze i samoczynnie dbające o swój porządek oraz terminowość spotkań. Nie trzeba zeszytów i kartek, które utrudniają tylko zapisanie takiej ilości pacjentów, jaka się zgłasza. Chociaż wyciągnięcie kalendarza i przygotowanie długopisu oraz zapisanie wizyty podczas rozmowy telefonicznej może nie wydawać się specjalne czasochłonne ani drogie, dobrze przyjrzeć się temu wszystkiemu w szerszej skali. W ciągu roku na rozmowach telefonicznych spędzamy całe dni, natomiast tony papieru, tuszu i ołówków razem tworzą także całkiem pokaźną sumkę. Nie do przecenienia jest tu kwestia ekologiczna: środowisko po prostu zyskuje na tym, że umawianie wizyt lekarskich odbywa się za pośrednictwem Internetu. No i nic się nie zgubi, nie zapodzieje ani nie sklei: to od samego pacjenta zależy wpisanie się na wizytę – lekarz tylko ustala w jakich terminach pozostaje do dyspozycji potrzebujących.

2. Mniej „zapominalskich” i bałaganu
Skoro już o gubieniu mowa, to należy podkreślić jedną z bardziej przydatnych funkcji kalendarza wizyt – chodzi o funkcję przypominania i upewniania się. Skierowana jest ona zarówno do pacjentów, jak i do lekarzy, choć tym drugim raczej rzadko trzeba przypominać o tego typu zobowiązaniach. W tradycyjnym toku umawiania wizyt zawsze trafiało się wielu „zapominalskich” pacjentów, którzy odczuwając poprawę rezygnują z wizyty. Zwykle jednak nie zgłaszają nikomu tego faktu: po prostu nie przychodzą, blokując kolejkę innym. Funkcja związana z utrzymywaniem porządku w kalendarzu wizyt jest niezwykle wręcz przydatna, otwiera bowiem dostęp do opieki medycznej osobom czynnie nią zainteresowanym. Kalendarz daje odpowiednio wcześniej znać, że nadchodzi czas wizyty i jeżeli klient uzna, że nie ma potrzeby odbycia spotkania, może bez żadnych konsekwencji w prosty sposób ją odwołać – wówczas system porządkuje wszystko tak, żeby nie powstawały luki, informując odpowiednio kolejne osoby oczekujące na wizytę i przekładając spotkania dla wygody obu stron.

3. Więcej pacjentów
Bardzo ważna rzecz dla samego funkcjonowania placówki medycznej: rejestracja online jest w stanie obsłużyć większą liczbę pacjentów niż tradycyjna rejestracja. Po pierwsze działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jest przy tym wygodny i przejrzysty, a pacjent nie potrzebuje szczególnych umiejętności, żeby z niego skorzystać. Sama myśl o wycieczce do okienka rejestracyjnego niejednokrotnie zniechęca pacjentów, którzy nagle zdrowieją na samą myśl o tym lub alternatywnym wielokrotnym wydzwanianiu na wiecznie zajęty numer. Wszystko to powoduje, że wprowadzenie systemu elektronicznego sprawia, że do lekarza zgłasza się więcej pacjentów, a jednocześnie nie wymaga to od personelu medycznego ogromnych umiejętności organizacyjno-logistycznych. 100 i 1000 pacjentów obsługuje się dokładnie tak samo przejrzyście dzięki internetowi.

4. Wygoda standardem XXI wieku
Jako, że żyjemy w świecie innowacji i ogromnego zagęszczenia nowinek technologicznych, warto wspomnieć, że podobne systemy poza rejestracyjną, mają także wiele innych funkcji i w miarę rozwoju potrzeb, w oparciu o badania, można rozszerzać je o dodatkowe udogodnienia dla pacjenta i lekarza, takie jak stały wgląd w kartotekę czy połączenie z wybraną internetową apteką w celu śledzenia cen zapisywanych preparatów medycznych. Sieć internetowa pozwala nam naprawdę wygodnie urządzić sobie życie – dlaczego w pełni z tego nie skorzystać? Jednym z rozwiązań zbudowanych przez nasz zespół jest Medfile - program dla gabinetów medycznych i rehabilitacyjnych. Medfile to kompleksowe rozwiązanie elektronicznej dokumentacji medycznej, pozwalające w prosty sposób samodzielnie prowadzić elektroniczną kartę pacjenta. Wychodząc naprzeciw najmniejszym gabinetom program dostępny jest także w wersji bezpłatnej Medfile Free.
©2013 Statystyka.eu
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kontakt